PILNE

Rafał Kusto brązowym medalistą ME   Sukcesem dla Rafała Kusto zakończyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanji w Izraelu. Wywalczony brązowy krążek daje mu  przepustkę na Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis (USA).

   Mimo, że Rafał już dwa razy w tym roku uzyskał minima na Mistrzostwa Świata w Indianapolis, decyzją Polskiego Związku Pływackiego tylko medaliści ME mieli otrzymać przepustkę na zawody do USA. Dlatego tak ważne dla zawodnika z Lubania było zajęcie medalowego miejsca.

   Podczas pięciu dni Mistrzostw Europy Juniorów Rafał trzykrotnie zakwalifikował się do startów finałowych.

   Najbliżej miejsca medalowego w starcie indywidualnym był drugiego dnia zawodów. W biegu na 200 metrów stylem klasycznym przez pierwsze dwie długości basenu Rafał utrzymał trzeci czas. Niestety dwie ostatnie długości popłynął z powiększającą się stratą. Ostatecznie zajął czwarte miejsce z czasem 2:15.50. Był to wynik dużo słabszy od życiówki Rafała, która na tym dystansie wynosi 2:14.13. Do trzeciego na podium Ukraińca, Mykyty Koptyelowa zabrakło mu 1.72 sekundy.

   Kolejna szansa na medal pojawiła się dopiero ostatniego dnia zawodów w starcie na 100 m stylem klasycznym. Niestety i tym razem Rafał popłynął poniżej swoich możliwości z czasem 1:02.53 sekundy i uzyskał piąte miejsce.

   Medal i zarazem kwalifikację na Mistrzostwa Świata w Indianapolis dał Rafałowi dopiero start w ostatniej konkurencji mistrzostw. Półtorej godziny później w sztafecie na dystansie 4x100 m stylem zmiennym Rafał popłynął dużo lepiej niż w konkurencji indywidualnej i osiągnął czas 1:01.52 s (niemal o sekundę pobijając swój rekord życiowy). Bardzo dobrze spisali się również pozostali zawodnicy: Kamil Kaźmierczak (55.17), Jakub Kraska (53.09) i Bartosz Piszczorowicz (48.99). Dzięki temu łącznym wynikiem 3:38.77 zajęli ostatnie miejsce na podium, uzyskali kwalifikacje na MŚ i ustanowili nowy rekord Polski 18-latków.

   To były bardzo ciężkie zawody. Duża rywalizacja i obciążenie psychiczne na zdobycie medalu, aby pojechać na mistrzostwa świata, na które teoretycznie miało się już kwalifikacje. Takie sytuacje blokują czasem nawet bardzo doświadczonych zawodników i wielu z tą presją nie daje sobie rady. Ten medal jest jednym z najcenniejszych krążków, bo za nim idzie zdobyte doświadczenie i wielka nauka przed MŚ - wyjaśnia trener Adam Musiał.

   Reprezentacja Polski zawody w Netanji zakończyła z dziewięcioma krążkami: dwoma złotymi, srebrnym i sześcioma brązowymi. Tak pokaźnego dorobku nie zgromadziliśmy już od 2008 roku, gdy na Mistrzostwach Europy Juniorów w Belgradzie na podium stawały Alicja Tchórz, Klaudia Naziębło czy Marcin Tarczyński. W klasyfikacji medalowej tegorocznego czempionatu reprezentacja Polski uplasowała się na siódmej pozycji, a w zestawieniu punktowym była piąta, przegrywając tylko z pływackimi potęgami: Rosją, Włochami, Węgrami i Wielką Brytanią!

   Dzięki kwalifikacji na MŚ w USA Rafał zapewnił sobie bardzo pracowite, a dla nas emocjonujące wakacje. W lipcu będziemy obserwowali jego starty podczas Olimpiady Młodzieży, która odbędzie się 19 - 21.07 w Warszawie. Natomiast już miesiąc później, będziemy mogli kibicować zawodnikowi z Lubania podczas Mistrzostw Świata Juniorów, które odbędą się 23 – 28. 08 w Indianapolis w USA

Mistrzostwa...
Mistrzostwa Europy Juniorów Izrael 2017 Mistrzostwa Europy Juniorów Izrael 2017
Mistrzostwa...
Mistrzostwa Europy Juniorów Izrael 2017 Mistrzostwa Europy Juniorów Izrael 2017
Mistrzostwa...
Mistrzostwa Europy Juniorów Izrael 2017 Mistrzostwa Europy Juniorów Izrael 2017
Mistrzostwa...
Mistrzostwa Europy Juniorów Izrael 2017 Mistrzostwa Europy Juniorów Izrael 2017