PILNE

Podsumowanie sezonu 2016/17

Podsumowanie sezonu 2016/17

   Śmiało można powiedzieć, że to był udany sezon dla lubańskiego klubu pływackiego Orka Lubań. W klasyfikacji punktowej Polskiego Związku Pływackiego Orka Lubań zajęła 28 miejsce w kraju na 284 kluby.

   28 miejsce w kraju przełożyło się na trzecie miejsce w województwie dolnośląskim. Lubański klub wyprzedziły jedynie takie pływackie potęgi jak WKS Śląsk Wrocław i MKS Juvenia Wrocław. Na sukces klubu składały się indywidualne wyniki podopiecznych, którzy w sezonie 2016/17 brali udział w szeregu zawodów w kraju i zagranicą. Na arenie międzynarodowej, Lubań reprezentował Rafał Kusto. W sierpniu brał udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Indianapolis w USA (5 miejsce, finał sztafeta 4x100zm). W lipcu pływał w Izraelu podczas juniorskich Mistrzostw Europy. Natomiast w kwietniu, w stolicy Czech zmagał się z zawodnikami z 11 państw w trakcie pływackiego wielomeczu Multinations Junior Swimming Meet.

   Świetnie też spisywali się Radosław Puzio, Wiktoria Rudek, Jakub Cepuchowicz, Olga Przybysz, Marcel Żurawski i Robert Kusto. Każdy z zawodników w swoich kategoriach wiekowych był finalistą Mistrzostw Polski.

   Niestety dwaj ostatni zawodnicy, Marcel Żurawski i Robert Kusto opuścili lubański klub. Marcel Żurawski przeniósł się do SMS Gdynia. Natomiast Robert Kusto od września pływa w barwach AZS AWF Warszawa, gdzie studiuje mechatronikę.

   W sumie zawodnicy Orki Lubań w sezonie 2016/17, tylko w trakcie Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy, wywalczyli 13 krążków: 2 brązowe, 3 srebrne, 3 złote oraz rekord Polski seniorów na 200 m stylem klasycznym wywalczył Rafał Kusto. Jego starszy brat Robert Kusto pochwalić się może 3 medalami brązowymi, jednym złotym i rekordem Polski 18-latków na 100 metrów stylem klasycznym.

   Jeden brązowy medal należy do Olgi Przybysz, która swoją karierę sportową związała z Lubaniem pod koniec sezonu. 16-letnia pływaczka do Orki trafiła z Akwawit Leszno. Transfer ten okazał się  szczęśliwy. Przed zmianą klubowych barw w trakcie mistrzostw Polski, Oldze nigdy nie udało się stanąć na podium. Granicę tą po raz pierwszy przełamała właśnie w barwach lubańskiej Orki, w trakcie pływackich Mistrzostw Polski 16-latków w Opolu. Płynąc 200 metrów stylem klasycznym po raz pierwszy stanęła na trzecim stopniu podium, zdobywając wspomniany brąz.

   Nadchodzący sezon to z pewnością kolejne emocje. Zawodnicy UKS Orka Lubań już od września rozpoczęli kolejny cykl szkoleniowy. Gwarantami emocji i startów w zawodach rangi międzynarodowej są Olga Przybysz i Rafał Kusto, którzy na kolejny sezon zostali powołani do Kadry Narodowej.

eluban